Yolun sonu: Twice ve Monsta X’ten CLC ve Day6’e, 2022’de sözleşmesi sona eren 6 K-pop grubu -Kim dağılacak ve kim yeni bir döneme başlayacak?

  • Bu grupların sözleşmeleri bu yıla kadar geçerli, ama ‘The Feels’ Bilboard Hot 100’e girdikten sonra, Twice’ın geleceği parlak görünüyor – hayranlar Mina ve Jeongyeon hakkında endişelenmesine rağmen
  • YG şirketinden iKON ve JYP şirketinden Day6’in 2021’in başlarından beri sessiz olması, onların birlikte mi devam edecekleri yoksa yollarını mı ayıracakları konusunda bir çok kişiyi düşündürdü.
Twice’ın gelecekteki birlikteliği güçlü görünüyor ama iKON’un yolları engebeli görünüyor. Fotoğraf: JYP Entertainment, YG Entertainment

Her yıl, K-pop dünyası sayısız yeni çıkışa ve hayran sayılarının artmasına ama aynı zamanda bir o kadar grup dağılışına şahit oluyor. Bir çok idol, şirketleri ile 7 yıllık sözleşme imzalar ki hayranlar bunu “7 yıl laneti” olarak adlandırır çünkü 7 yılın sonunda ya grup dağılmaya meyilli olur ya da bazı üyeler gruptan ayrılır.

Peki, 2022’de sözleşmesi sona eren Kpop idolleri kimler? Hangi gruplar bir arada kalacak gibi görünüyor, hangi grupların dağılmması muhtemel?

1. Twice

Twice, son dönemlerde Batı piyasasında hakimiyetini genişletti. Fotoğraf: JYP Entertainment

9 üyeye sahip sevilen grup, Sixteen isimli hayatta kalma programında şekillenip Ekim 2015’te JYP şirketine bağlı olarak çıkış yapmış ve hala düzenli promosyon ve albüm yayınları ile güçlü bir şekilde ilerlemektedir

Daha geçen sene, grup, Batı piyasasında büyümelerini sağlayan ilk İngilizce teklisi The Feels’i yayınlamıştır. Şarkı Billboard Hot 100’e 83. Sıradan girecek kadar çok sevildi- ki bu kızlar için bir ilkti. Grup tartışmasız dünya çapında bir popülarite kazandı ve hayranlarının sözleşme yenilemelerinin muhtemel olmasına inançlarını arttıran Batı piyasasında büyüme yolculukları da başlamış oldu.

Hayranlar özellikle Mina ve Jeongyeon hakkında endişeliler.
Fotoğraf: @twicetagram/Instagram

Grup başarıları iyi gidiyorken çoğu kişi Mina ve Jeongyeon hakkında endişeleniyor. Bu iki üye yıllarca zihinsel sağlık sorunları ile mücadele etmiş ve bir çok defa grup aktivitelerine ara vermişlerdir. Özellikle Jeongyeon, panik ve anksiyete bozukluğundan ötürü Ağustos 2021’den beri aktivitelerine ara vermiştir. Bu yüzden, hayranlar sözleşmelerini yenilemek istemeyebilecek olmaları konusunda endişeleliler.

2. Day6

Day6, ayrılan üye Jae (ortada) ile birlikte. Fotoğraf: @day6kilogram/Instagram

JYP şirketine bağlı bir diğer grup Day6 Eylül 2015’te çıkış yapmış ve o zamandan beri bir çok hit şarkı yayınlamıştır. Şu an grupta yer alan dört üyeden ikisi, Sungjin ve Young K, askerlik görevlerini yapmaktayken en genç üye, Dowoon, Ocak ayının 17’sinde askere gidecektir. Geriye kalan üye Wonpil’in ise henüz askere gidiş tarihi belli olmasa da Nisan’da 28 yaşına gireceği için – Güney Kore yasalarında göre erkeklerin en geç askere kabul edilme yaşı- hayranları onun da bu yıl Dowoon’a katılacağını tahmin etmektedir.

Jae, Aralık 2021’de Day6’ten ayrıldı. Fotoğraf: @eajpark/Instagram

Grubun, birlikte son projesi Nisan 2021’deydi, ve bütün üyeler solo ya da alt grubun bir parçası olarak aktif olsalar da grup olarak kadarleri hala belirsizdir. Buna ek olarak, şu an eski grup üyesi olan Jae’nin 31 Aralık 2021’deki ani ayrılışı hayranları daha çok endişe ve merak içinde bıraktı. Yonhap News’e göre, şarkıcının Twitter’da ara vereceğini duyurmasına rağmen, JYP şirketi aslında Jae’nin şirketle sözleşmesinin sona erdiğini ve gruptan ayrılacağını açıkladı.

3. iKON

iKon’un son geri dönüşü Mart 2021’deydi. Fotoğraf: YG Entertainment

iKon, Mix & Match hayatta kalma programında şekillendikten sonra Eylül 2015’te YG şirketine bağlı olarak çıkış yapmışlardır. Grup Mart 2021’de yeni bir dijital tekli yayınlamış ve aynı yıl Nisan ayında Kingdom: Legendary War isimli yarışma programında yer almış olmasına rağmen o zamandan beri neredeyse hiç aktif değillerdir.

iKon üyesi Bobby geçen yıl evliliğini duyurmuştur. Fotoğraf: @jzzzindaeyo/Twitter

Grup üyesi Bobby ile ünlü olmayan nişanlısının evleneceğinin duyurulması ve geçen yıl ilk çocuklarının doğumu ile iKon’un grup olarak gelecek planları sözleşme yenilemelerinin hala belirsiz olması halinde karanlıkta kaldı.

4. April

April, 2021’de zorbalık skandallarına karıştır. Fotoğraf: @official.april/Instagram

Bir buçuk yıl önce, Haziran 2020’de son geri dönüşünü yapan, altı üyeden oluşan DSP Media’nın kız grubu, Ağustos 2015’te çıkış yapmıştır. Grup üyesi Naeun Inkigayo müzik show’unda Şubat 2021’e kadar sunucu olarak kalmasına rağmen geçen sene, grup, aktivitelerini aksatan bir çok anlaşmazlığa karıştı.

Grup üyesi Naeun, 2020’deki zorbalık suçlamalarından sonra Taxi Driver dizisinden çıkarıldı.  Fotoğraf: @official.april/Instagram

Şubat 2021’de eski üye Lee Hyunjoo’nun diğer üyeler tarafından zorbalık gördüğü için gruptan ayrıldığını dile getirmesi üzerine, bütün grup ağır eleştirilere tutuldu. Hem DSP Media hem de kızlar iddiaları reddetmesine rağmen, grup bir çok ayrımcılığa maruz kaldı ve hatta üyeler sponsorluk anlaşmaları ile oyunculuk projelerinden çıkarıldı. 

Soompi’ye göre, Naeun daha önce de okulda zorbalık yaptığına dair suçlanmıştı ama bu suçlamaları yapan isimsiz kişiler son zamanlarda ifadelerini geri çekip özür diledi.

Bütün bu yaşanılanlardan sonra, kızların, sözleşmelerini yenileyerek grup olarak devam edip etmeyeceklerini söyleyebilmek zor.

5. Monsta X

Monsta X Mayıs 2015’te çıkış yaptı. Fotoğraf: Starship Entertainment

Bir başka hayatta kalma programı sayesinde oluşan, Starship şirketinden Monsta X, Mayıs 2015’te çıkış yaptı ve hem yurt içinde hem yurt dışında büyük başarılar elde etti. Grup lideri Shownu şu sıralar zorunlu askeri hizmetini gerçekleştiriyor olsa da kalan beş üye, Aralık 2021’de ikinci İngilizce albümleri “The Dreaming”i yayınlayıp hala güçlü bir şekilde promosyonlara devam ediyorlar.

Henüz hiçbir resmi açıklama olmasa da, sözleşme yenilenmesi ihtimali ile grubun geleceği parlak görünüyor.

6. CLC

CLC, eski üyeler Elkie ve Sorn ile birlikte. Fotoğraf: Cube Entertainment

Mart 2015’te çıkış yapan, CUBE şirketine bağlı CLC’nin grup üyesi değişikliği ve ara vermeler içeren inişli çıkışlı bir kariyeri vardır. Son tam-grup promosyonları Eylül 2020’de olmuştur ve o zamandan sonra yedi üyenin ikisi, Elkie ve Sorn, gruptan ayrılmıştır. Seunghee, Yeeun ve Seungyeon’un Martta yeni bir şarkı yayınlaması ve Yujin’in Girls Planet 999 hayatta kalma programında yer alması ile üyeler 2021’de aktiflerdi ama grup olarak hala unutulmuş durumdadırlar.

Yujin, Ocak ayında proje grubu Kep1er’in bir üyesi olarak çıkış yapmıştır. Fotoğraf: @official.kep1er/Instagram

Özellikle Ocak ayında Kep1er isimli kız grubu ile başarılı bir şekilde çıkış yaptıktan sonra, grubuna daha fazla ün getireceğinden ötürü, Yujin’in Girls Planet 999’a katılması çokça takdir edilmesine rağmen hayranların kafası hala karışık. Programdaki bir röportaj sırasında Yujin, CUBE şirketinin hayranları kızdıran söylemlerinden bahsetti: “CLC artık grup aktiviteleri yapmayacak.” Grup üye değişklikleri ve grup aktivitelerinin eksikliklerinden sonra, şirket, resmi bir açıklama yapmasa da bu yıl sözleşmeleri sona erecek olan CLC’nin kaderi hala bilinmiyor.

Çeviri: _avsar_

Kaynak: https://www.scmp.com/magazines/style/celebrity/article/3163336/end-line-7-k-pop-group-contracts-ending-2022-twice-and