Not: Buçuklu (.5) nesiller geçiş dönemini ifade eder. 

1. Nesil

İlk nesil, doğal olarak K-Pop idol gruplarının doğuşuna damgasını vurmuştur. SM Entertainment ile Kore’nin ilk “Erkek grubu” H.O.T. – Amerikan erkek grupları ve Japon idollerinden ilham alan konseptiyle, K-pop türünü ve kültürünü kurmuştu. H.O.T.’nin ardından, DSP Media gibi yeni kurulan diğer ajanslar rekabet içinde idol grupları üretmeye başladı. Bu ilk grupların hepsi – Sechs Kies, S.E.S., Fin.K.L – birinci nesli oluşturur.

Nesil 1.5

K-Pop ikinci neslinin şafağından önce, “deneysel” gruplardan oluşan kısa bir Nesil 1.5 dönemi gördü. Shinhwa, Click-B, God, Chakra, Jewelry ve BoA gibi grupların hepsi bu kuşağa giriyor. Nesil 1.5 K-Pop’un bir tür ve kültür olarak Çin, Japonya ve diğer Doğu Asya ülkelerinde biraz popülerlik kazanmaya başladığı bir dönemdir. “Hallyu” veya Kore Dalgası terimi, seçkin uluslararası basının aktif olarak “K-Pop” ve Koreli idoller hakkında haber yapmaya başlamasıyla bu sıralarda ortaya çıktı.

2. Nesil

İkinci nesil K-Pop, Kore’deki ekonomik krizin tam ortasında geldi. Yine de K-Pop’ın kendisi aşırı derecede ticarileşti ve ülkenin en karlı endüstrilerinden biri haline geldi. Bildiğimiz şekliyle idol “iş modeli”ni oluşturan pek çok şey artık ikinci nesilde gelişti. TVXQ, SS501, BIGBANG, Super Junior, Girls’ Generation, KARA ve Wonder Girls gibi gruplar bu süre zarfında ün kazandı.

K-Pop’ın ikinci nesli, işlerin Kore dışında da gerçekten genişlemeye başladığı bir zamandır. İdol gruplarının “dünya turlarına” çıkması fikri de bu dönemde ortaya çıktı. Bir önceki neslin idollerinden farklı olarak, ikinci nesil erkek ve kız grupları “gizemli dokunulmaz ünlü” hareketini bırakıp “arkadaş canlısı mahalle yıldızı” konseptini zorladı. K-Pop idolleri televizyon programlarına çıkmaya, kendi realite programlarını çekmeye ve hatta K-Drama’larda rol kapmaya başladılar.

Nesil 2.5

İkinci nesil idol gruplarının başarısıyla güçlenen SHINee, 2PM, INFINITE, f(x), 2NE1, Miss A, SISTAR ve daha fazlası gibi Nesil 2.5 grupları çıkış yaptı. Hayranlar bu gruplardan şarkı söylemek ve dans etmekten daha fazlasını beklemeye başlayınca, daha çok yönlü idoller çıkış yapmaya başladılar.

Ardından, 2010’un başlarında YouTube, şimdi olduğu gibi yeri doldurulamaz bir platform haline gelmeye başladı. Birçok Nesil 2.5 idol grubu, YouTube’u kullanarak uluslararası hayranlara ulaşma fırsatını yakaladı. Yani, bu şekilde K-Pop’u başka türlü bilmeyecek olanla da K-Pop’a maruz kalmaya başladılar. 2012 yılına gelindiğinde, PSY’nin “Gangnam Style”ı paradigmayı sonsuza kadar değiştirdi.

3. Nesil

Böylece, dünya çapında K-Pop türünü ve kültürünü gerçekten patlatan üçüncü nesil geldi. Üçüncü nesil erkek ve kız gruplarının en belirgin özelliği, uluslararası ölçekte “hedef kitlelerinin” olmasıydı. Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları ile YouTube ve Naver gibi stream platformları, K-Pop’un küreselleşmesini ateşledi.

Ayrıca, üçüncü nesil idoller, müzikten daha fazlasını isteyen ve buna ihtiyaç duyan hayranları çekmek için grup konseptlerini ve/veya “evrenleri (universe)” geliştirmeye ve hikayeleştirmeye daha fazla yatırım yaptı. Bir tür olarak K-Pop, yalnızca şarkıların kalitesinde değil, aynı zamanda koreografilerin, müzik videolarının, tanıtım içeriklerinin, ticari ürünlerin ve daha fazlasının kalitesinde eşi görülmemiş bir büyüme gördü. EXO, NU’EST, VIXX, BTS, GOT7, Red Velvet, TWICE, BLACKPINK, GFRIEND ve daha fazlası bu kuşağa öncülük etti.

Nesil 3.5

2016 yılına gelince K-Pop, özellikle PRODUCE 101 serisinin Kore’de ve denizaşırı ülkelerde büyük bir hit haline gelmesiyle Nesil 3.5 dönemine ulaşıyor. Serinin o zamandan beri bir aldatmaca olduğu kanıtlansa da, kültürün tüketicilerine (fandomlara) daha fazla ses ve güç vererek K-Pop dünyasında geri dönüşü olmayan bir fark yarattı. En önemlisi, bu nesille birlikte, K-Pop’ın odak noktası büyük ölçüde hayranların ihtiyaçlarını duymaya ve karşılamaya kaydı.

SEVENTEEN, MONSTA X, NCT, Wanna One, I.O.I ve Cosmic Girls gibi gruplar, K-Pop’ta hızla değişen zamanlarda terfi eden Nesil 3.5 dönemini oluşturuyor.

4. Nesil

Son olarak, K-Pop şu anda dördüncü nesilde ilerliyor. Son üç kuşaktan itibaren k-pop tür ve kültür yeni zirvelere ulaştı. Şimdi, bu yeni K-Pop çağında, tüm sınırlar kaldırıldı. K-Pop, bir tür ve kültür olarak artık sadece ”Kore”de değil.

Neslin henüz ilk yıllarında olsa da, TXT, ITZY, Stray Kids, ATEEZ ve LOONA gibi gruplar bu engelsiz K-Pop’a şimdiden liderlik ediyor.