BTS, hayranları ile bireysel Sosyal Medya hesapları aracılığıyla iletişime geçiyor. Jimin, V, Seventeen Woozi ve GFRIEND Yuju solo albümler yayınladı. Girls’ Generation, Red Velvet ve aespa’nın solo üyeleri ile bir kız grubu oluştu. Yeni akım geliyor.

2022 yeni yılında, K-Pop’un anahtar kelimesinin “grup”tan “solo”ya değişmesi bekleniyor. Bu bir, grup aktivitelerinin küresel başarılarına dayanarak her bir üyenin kendi rengi ve kapasitesini açığa çıkaracak olan bölünme stratejisidir. Tıpkı eğlence programı “I’m SOLO” ve Netflix’in “Single’s Inferno” programının son zamanlardaki durumu ve bu günlerde popülarite kazanıyor oluşu gibi, “özerklik” K-pop sektöründe hayatta kalmanın yeni bir yolu olarak ortaya çıkıyor.

BTS, Sosyal Medya’da “Özerk” .

BTS’te Suga, Jimin ve Jin gibi üyeler, sadece grup aktivitelerinden daha başarılı olan solo teklilerini çoktan yayınladı. Fakat önceden bir yasak olarak görülen bireysel sosyal medya aktviteleri geçen yıldan beri sürüyor. Hayranları ile bireysel Instagram hesapları açarak ve kendi ilgi alanlarını içeren paylaşımlarla iletişim kurmaktadırlar. Bir ay içinde yedi üyenin ortalama takipçi sayısı yaklaşık 25 milyona yükseldi. BTS’in grup Instagram hesabından (58.2 milyon) daha az olsa da bu artış yine de etkileyicidir. En önemlisi, her üyenin kişiliği kendine özeldir. Jin yemek pişirme ve yiyecekler hakkında bir çok paylaşıma sahipken RM, bu konuda iyi olmasıyla bilinen sanat resimleri paylaşmıştır. V, sık sık dergi çekimleri ve kapak fotoğraflarını gösterir; Jimin ve Suga, çektikleri doğa resimlerini paylaşırken J-Hope 30 fotoğraf ile en çok gönderiye sahip üyedir. Jungkook, boks antremanından bir video paylaşmıştır ve yumruğu profesyonel bir boksçu kadar hızlıdır.

BTS – V

Sadece bir kaç fotoğraf paylaşıldı ama bu bile, kişilikleri hakkında grup paylaşımlarından daha fazlasını gösterdi. Aynısı müzik yönelimlerinde de söz konusu. Bu nedenle grup şarkıları ve solo şarkılarının havası farklıdır. 2 Ocak’ta Spotify’a göre, Jimin’in 2020’de yayınlanan solo şarkısı “Filter”, geçen yıl 238 milyon izlenme ile üst üste iki yıl boyunca en çok çalınan Koreli erkek solo şarkısı olmuştur. V’nin geçen yıl Aralık ayında yayınlanan OST solo şarkısı “Christmas Tree,” ise 3 Ocak’ta, Birleşik Krallık’ın Resmi Müzik Listesi’nde sırasıyla tekli albüm satışlarında ve indirme kategorilerinde ikinci olmuştur.

◇ SEVENTEEN, GFRIEND, IZ*ONE bireysel takılıyor. Yeni yılda, gelecek neslin K-Pop temsilcileri de özerk takılıyorlar. SEVENTEEN’den Woozi, 3 Ocak’ta ilk solo mixtape’i “Ruby”i iTunes ve Spotify’da yayınladı. “Ruby”, Woozi’nin yazma, besteleme ve yapımcılık becerileri kadar bir sanatçı olarak müzik yelpazesini genişletme teşebbüsüdür. Şarkı, küresel market de hesaba katılarak İngilizce olarak yazılmıştır.

SEVENTEEN – Woozi

GFRIEND’s Yu-ju 18 Ocak’ta solo albümü “REC.”i yayınlayacaktır. GFRIEND aktivitelerinden beri bu, onun sekiz ay içindeki ilk geri dönüşüdür. GFRIEND, Temmuz 2019’daki HYBE ile tanındı ve etkinlik çok dikkat çekti. Bununla birlikte grubun sözleşmesi, ardında büyük bir pişmanlık bırakarak geçen yıl Mayıs ayında sona erdi. Daha sonra Yuju Kang Daniel’in şirketi KONNECT’e geçti ve solo albümü için hazırlığa başladı. Bu, grubun dağılışının ardından yapılacak olan bireysel bir aktivite olmasına rağmen, Yuju, gruptayken ana vokal olarak sahip olduğu olağanüstü şarkı söyleme yeteneklerini gösterdi.

G-FRIEND – Yu-ju

Proje kız grubu olan IZ*ONE’dan Choi Ye Na 17 Ocak’ta solo çıkışını yapacak. Ayın 4ünden 5’ine konsept fotoğraflarını yayınlamakla başlayan Choi Ye Na şarkı listesini, MV için promosyon videolarını, görsel filmleri, posterleri, highlightları birbiri ardına paylaşacak. 2018’te kurulmuş olan IZ*ONE, dağıldığından beri bir çok alt grup ve solo şarkıcıların ortaya çıkmasını sağladı. Ahn Yu Jin ve Jang Won Young şu an aktif olarak IVE grubundayken, Kwon Eun Bi, Cho Yu Ri ve Kang Hye Won ilk albümlerini yayınlayıp iyi geri dönütler aldılar.

Choi Ye Na

SM, Solo’nun ötesinde.

SMTown Live konserlerini 1 Ocak’ta aynı anda çevrim içi ve çevrim dışı olarak yapan SM şirketi var olan kız gruplarını ayırarak yeni bir proje kız grubu oluşturdu. Buna “SuperM”in kız grup versiyonu da diyebiliriz. Girls’ GenerationdanTaeyeon ve Hyoyeon , Red Velvet’tan Seulgi ve Wendy, aespa’dan Karina ve Winter ve BoA bir araya gelerek “GOT the Beat” grubunu oluşturdu ve aynı gün yeni şarkıları “Step Back” i yayınladılar. Bu SM’in “Grup à Solo à Yeni Grup” döngüsüdür. Taeyeon ve Hyoyeon solo olarak aktiflerdir. Seulgi ve Wendy sırayla 2020 ve 2021’de solo albümlerini yayınlamışlardır. Karina ve Winter aespa’nın vokalleridir. Bu yeniden bir araya getirme genel yapımcı Lee Soo Man tarafından oluşturulan “SMCU (SM Kültürel Evreni)”nin konsepti olarak etkili bir şekilde ortaya çıkmıştır. Lee Soo Man, “SMCU, her grubun kimliğini içeren bir evren ve sınırların ötesinde bir arada var olan yeni bir grup” anlamına gelmektedir.” dedi ve ekledi: “ ben bu dünyayı ‘çoklu evren orijinal hikayesi’ olarak isimlendirmek istiyorum. Bu, grupların ve bireysel olarak üyelerin bir araya gelip birlikte var oldukları bir dünya görüşüdür.”

Çeviri: _avsar_

Kaynak: https://kbizoom.com/the-keyword-for-k-pop-idols-in-2022-is-standing-alone/